1945 – Mærkelig historie i Vamdrup

Den unge mand var iført en stjålen kjole, var stærkt sminket og havde rødlakerede negle.

En fantastisk historie har foreløbig fundet sin afslutning i Vamdrup. Ved 20-tiden i aftes anholdt Vamdrup Vagtværn den 20-årige Vamdrupborger, Thorkild Thomhaw, da han i et højst ejendommelig antræk kom spadserende på amtsvejen uden for Vamdrup. Thorkild Thomhaw var ved anholdelsen iført kjole, kåbe, rødt hovedtørklæde, silkestrømper, hvide ankelsokker og røde træsko. Han var desuden stærkt sminket og havde rødlakerede negle.

Man mistænkte ham for nogen tid siden for at have stjålet en damegarderobe i Vamdrup, men da vagtværnet traf ham i nogenlunde samme klædning, som han var iført i aftes, forklarede han, at han kom fra karneval, og så lod man ham gå.

I denne omgang har han foreløbig tilstået at have stjålet kjolen, og nu er han ført til Kolding Arrest, hvorefter hans sælsomme forhold vil blive genstand for grundig undersøgelse.

Kilde: Kolding Folkeblad, 10. marts 1945.

Jacob Krause

Cand.mag. i Historie fra Aarhus Universitet, 2016. Arkivar ved Kolding Stadsarkiv siden 2017.

Skriv et svar