Leverancerne af italiensk og persisk tobak forsinket – tobaksindustrien gennemfører en centralisering af tobaksdetailhandlen
Tobaksindustrien har fremdeles store vanskeligheder med at fremskaffe den fornødne råtobak til opretholdelse af den nuværende frivillige rationering, der blev påbegyndt sidste forår. Og da nogle påregnede leveringer nu er blevet forsinket og manglen på cigaretter derfor i den kommende tid vil blive meget følelig, har tobaksindustrien besluttet at gennemføre en centralisering af tobaksdetailhandlen, hvorved visse virksomheder helt eller delvis udelukkes fra handlen med tobak til fordel for de forretninger, der hovedsageligt er baseret på tobakssalg.
Følelig cigaretmangel i vente
Om de svigtende leverancer af råtobak, tobaksrationeringen og den forestående centralisering af tobaksdetailhandlen udsendt tobaksindustrien i går følgende meddelelse:
“Da leveringen af de tobakker, der er stillet os i udsigt til fabrikation af cigaretter, er blevet forsinket, vil der i den nærmeste fremtid opstå en følelig mangel på cigaretter i detailhandlen. Den nuværende rationering svarer i gennemsnit for samtlige fabrikker til salget i 1939 med fradrag af 15 pct., men forårsmånederne bringer erfaringsmæssigt betydeligt forsøget efterspørgsel, og detailhandlens lagre er nu betydeligt mindre end normalt”.
Kilde: Uddrag, Nationaltidende, 30. januar 1941